Cumartesi, Nisan 20, 2024
Basın AçıklamalarıGenel

Tarım ve Orman Bakanlığı Mahkeme Kararını Uygulasın, “Glisofat” İçeren Tarım Kimyasallarını Yasaklasın.

Tarım ve Orman Bakanlığı Mahkeme Kararını Uygulasın, “Glifosat” İçeren Tarım Kimyasallarını Yasaklasın.

“Monsanto isimli şirket tarafından üretilen ve glifosat isimli kanserojen madde barındırdığı iddia olunan ilaçların lisanslarının ve ruhsatlarının iptal edilmesi, piyasadan toplatılması, glifosat isimli kimyasal maddenin tarım ilaçlarının üretiminde kullanılmasının yasaklanması”na ilişkin Senih Özay’ın Tarım ve Orman Bakanlığı’na açtığı dava sonuçlandı. Çiftçi-Sen’in müdahillik talebinde bulunduğu dava Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nde görüldü ve mahkeme davacıyı, yani “glifosat isimli kanserojen madde barındırdığı iddia olunan ilaçların lisanslarının ve ruhsatlarının iptal edilmesi, piyasadan toplatılması ve glifosat isimli kimyasal maddenin tarım ilaçlarının üretiminde kullanılmasının yasaklanması” talebini haklı buldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan beklentimiz: mahkemenin hak verdiği talebe uygun davranması, sadece insanları değil doğayı da zehirleyen, ekolojik dengeyi yok eden, glifosat etkin maddesini barındıran tarımsal zehirlerin lisans ve ruhsatlarını iptal etmesi

buy levitra uk online

, kullanımının yasaklanmasıdır.

Birçok belediye park ve bahçelerdeki otlardan kolayca kurtulmak amacıyla içinde glifosat etkin maddesi bulunan kimyasal zehirleri kullanmakta, bu nedenle toprağı zehirlemekte, toprakta yaşayan yararlı canlıları da yok etmektedir. Ayrıca kullanılan bu kimyasallar park ve bahçelerde ikamet eden evcil hayvanları, bu park ve bahçelerden yararlanan başta çocuklar olmak üzere herkesi zehirlemektedirler. Belediyelerden beklentimiz: Bu kimyasal zehri kullanmaktan vazgeçmeleri, kullanılmaması için kent sakinlerini uyarmaları, apartman bahçelerini denetlemeleridir

Bilindiği gibi Monsanto’yu Alman ilaç firması BAYER satın aldı. Dolayısıyla birçok çiftçinin kullandığı tohum da, birçok çiftçinin tarımsal üretimde kullandığı kimyasallar da, hastalandıklarında iyileşmek için kullandıkları ilaçlar da bu firmanın fabrikalarında üretilmektedir. Bu şirket “bir taşla, birkaç kuş vurmaktadır”.

Çiftçi dostlarımızdan beklentimiz: Doğaya ve kendilerine zarar veren bu kimyasalları kullanmamaları, kullanıp da zarar görenlerin ise Monsanto’ya karşı açılan ve açılacak olan davalara müdahil olmaları, bu kimyasalları kullandıkları süre içinde ciddi sağlık sorunları yaşadılar ise Monsanto’ya tazminat davası açmalarıdır. ABD’de binlerce çiftçi “glifosat maddesinin kansere yol açtığı” iddiası ile tazminat davaları açmış, Bayer davacıların bir bölümüyle 10 milyar 900 milyon dolar ödeme karşılığında anlaşarak davadan vazgeçmelerini sağlamış, bir bölümü ise davalarını sürdürmüş ve mahkemeler Bayer’in çiftçilere milyonlarca dolara varan tazminat ödemesi kararı vermiştir.

Türkiye’de de Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin verdiği karar başlangıçtır. Ekolojik dengeyi bozan, tüm canlıların yaşamını tehlikeye atan tarım kimyasallarının kullanımının yasaklanması ve mağdur olanların mağduriyetlerinin giderilmesi ancak mücadele ile mümkündür.

ÇİFTÇİLER SENDİKASI

ÇİFTÇİ-SEN

Ali Bülent ERDEM / Genel Başkan

Adnan ÇOBANOĞLU / Genel Örgütlenme Sekreteri

0 Paylaşımlar